Milyen fekvésű az ablak?
És máris megvan, hogy melyik égtáj merre van, hisz beálltunk arccal északnak. Ha a kérdéses ablak két égtáj közé esik, pl. nyugat és észak közé, akkor az északnyugati fekvésű, ugyanígy lehet északkeleti, délkeleti vagy délnyugati is. Ha nem pont a kettő közé esik, hanem pl. észak és nyugat közé, de északhoz van közelebb, akkor észak-északnyugati, ha nyugathoz, akkor meg nyugat-északnyugati.
Ha valaki még fiatal, és nem tud reggel felkelni (tudom, hogy ez vakáció idején milyen nehéz), akkor délben beáll háttal a Napnak, megismétli a fenti mondókát, és ugyanaz az eredmény.
Ha pedig valaki éghetetlen vágyat érez arra, hogy azonnal megtudja melyik égtáj merre van, de lekéste a reggelt és a delet is, viszont még világos van, akkor fogja a mechanikus karóráját és beállítja úgy, hogy a kismutató a Nap felé legyen. (Nem tekergetni kell az időt, hanem úgy tartani az órát, hogy jó legyen, ezért egyszerűbb, ha levesszük.) Így a kismutató és a 12 óra jelzés felénél van dél.
Persze az is működik, hogy megnézzük az erdőben a fák mohás oldalát, de nem mindenki lakik az erdő szélén, 1-2 fa magában meg nem biztos, hogy bemohásodik. Haladók pedig használhatnak térképet, vagy egyéb applikációkat.
Ha északi fekvésű ablakunk van, akkor olyan növényt válasszunk, aminek nem túl nagy a fényigénye. Ilyenek pl. a páfrányok, a könnyezőpálma vagy az anyósnyelv. Ha déli vagy nyugati fekvésű ablakunk van, bátran próbálkozzunk szukkulensekkel, kaktuszokkal és mediterrán fűszernövényekkel. Az ablaktól kicsit távolabb pedig szinte bármilyen növényt nevelhetünk. A keleti fekvés egyfajta Jolly Joker, szintén megfelel a legtöbb növénynek, így az orchideáknak is.