A Dendrobium nobile (magyarul vesszőkosbor) közel annyira népszerű orchidea hazánkban, mint a Phalaenopsis fajok. Gondozása nem bonyolult, virágai nagyon mutatósak, így kezdő orchideásoknak is bátran ajánlom! Dél-Kínából származik, Yunnan hegyeiben és Assamban őshonos. A növény kb. 40 cm magasra is megnő, így fontos, hogy megfelelő méretű cserepet válasszunk, hogy elkerüljük a növény borulását, valamit támasztékról sem árt gondoskodnunk.
A lepkeorchideához hasonlóan a D. nobile is epifita, így a Phalaneopsisnál leírt módon ültessük át, ha kinőtte a cserepét. Kevésbé érzékeny a rothadásra, de legyünk óvatosak, ne álljon alatta a víz! Valamint ne is locsoljuk felülről, mert ez gyakran vezet tőrothadáshoz. Felépítésében teljesen eltér a lepkeorchideától, ceruza vastagságú szárakból, ún. bulbákból áll, melyek oldalán jelennek meg a virágok. Az idősebb bulbák felkopaszodnak, s egyre kevesebbet virágoznak, majd fokozatosan elhalnak, közben a tövüknél új hajtások fejlődnek. Az idős, de még zöld (esetleg sárga), bulbákat ne válasszuk le a növényről, mert tápanyagraktárként szolgálnak a fiatal hajtásoknak.
A növény elhelyezése, öntözése és tápoldatozása
Mivel a Dendrobium nobile nagyon fényigényes, ügyeljünk erre az elhelyezésénél. Legyünk kicsit bátrabbak, mint a lepkeorchidea esetén, hisz szoktatással a tűző napot is elviseli, de azért ne nézzük a növényt kaktusznak! A házban tegyük déli fekvésű ablak közelébe, ne egyből az ablakpárkányba, mert ott megéghet (később áthelyezhetjük az ablakba is). Mindig fokozatosan szoktassuk a növényt az új helyéhez! Ha kivisszük a szabadba, először csak reggel kapjon napot, utána délelőtt 1-2 órát, de a déli órákra vigyük védettebb helyre és így tovább. A szoktatás több hét! Különösen figyeljünk erre tavasszal, illetve a virágboltból szerzett példányoknál, mert könnyen megéghetnek, ha egyből a tűző napra tesszük őket. Nálam olyan helyen vannak a D. nobilék, ahol a déli nap pont elkerüli őket, de reggel 10 óráig fényben fürdenek.
Szereti a nedves közeget, így kicsit gyakrabban kell öntözni, mint a lepkeorchideát, de ügyeljünk arra, hogy víz ne álljon alatta, mert bár nehezebben, mint a pillekosbor, de kirohadhat. A csapvizet jobban elviseli, mint a Phalaenopsis fajok, de ha tehetjük, öntözzük esővízzel! Ahhoz, hogy szépen fejlődjön, magasabb (60-80%-os) páratartalmat igényel, ezért környezetében rendszeresen párásítsunk, valamint, ha nem virágzás előtt álló, vagy virágzó növényről van szó, szórófejes flakonból spriccelhetjük – lehetőleg kora reggel. Ez leginkább nyáron praktikus, 25°C alatt inkább ne spricceljük a növényt, mert az esetleges fiatal hajtások, levelek rohadásnak indulhatnak, ha nem tudnak megszáradni. (A bimbókat és a virágokat ne érje víz, mert lehullanak, ezért, ha megjelennek, szüneteltessük a spriccelést!) Ha nem teremtünk az orchideánknak megfelelően párás környeztet, többnyire akkor is szépen fejlődik (40-60%-os pára mellett), de a virágzás nem lesz olyan látványos, és a növény bulbái, levelei is kisebbek maradnak.
Tavasztól őszig, különösen nyáron tápoldatozzuk bőségesen a növényt! Márciustól június végéig hetente egyszer nitrogénban dús műtrágyát használjunk, mely elősegíti a növekedést, majd júliustól ősz végéig alacsony nitrogéntartalmú, káliumban és foszforban gazdag oldatot válasszunk. Ezzel 3 hetente egyszer öntözzük meg az orchideát, hogy felkészülhessen a virágzásra.
A Dendrobium nobile virágoztatása
A Dendrobium nobile rendkívül fényigényes faj (mint a Dendrobiumok általában), így akinek sötét lakása van, annak le kell róla mondania, mert a virágzás megfelelő mennyiségű fény hiányában elmarad, a csupasz növény pedig már közel sem annyira dekoratív, de a virága miatt megéri tartani. A virágzás megindulásához 2-3 hónapig 12 °C alatti éjszakai hőmérsékletre van szükség. Én ezt úgy szoktam megoldani, hogy ősszel a fagyokig kint hagyom a teraszon (nagyon ügyelve arra, hogy véletlenül se érje éjszakai fagy), majd amikor behozom, kb. 1-2 hónapig (a bimbók megjelenéséig) egy 10-12 °C-os, világos szobába helyezem, ahol a többi növényem szokott telelni.
A pihenő alatt egyáltalán nem szabad locsolni, tápoldatozni! (Ne ijedjünk meg, ha néhány levél megsárgul és leesik, ez teljesen normális, különösen idősebb bulbák esetén, hisz lombhullató fajról van szó.)
Ha már majdnem teljesen kifejlődtek a bimbók (nem csak kis puklik a szárakon, hanem legalább fél centisek), akkor alaposan locsoljuk be tápoldatos vízzel és vigyük fűtött szobába a növényt (20 foknál ne legyen melegebb).
Dohányfüstös lakásban a lepkeorchideához hasonlóan a bimbók beragadnak, lehullanak, így a virágzás elmarad. Megfelelő körülmények közt december-január környékén kezd nyílni és tavaszig virít, így egy kis vidámságot lop a téli lakásba.
Betegségek, élősködők
A lepkeorchideához hasonlóan ezt a növényt is szeretik a csigák, valamint alacsony páratartalom és kevés öntözés mellett gyakran támadja meg a viaszos pajzstetű (Pseudococcidae sp.) is. Ellene a Phalaenopsis gondozásánál leírt módon védekezhetünk. Szintén érzékeny a huzatra, és a hirtelen hidegre, különösen télen, de alapos csomagolás mellett mínuszokban is biztonsággal szállítható, nem fázik meg olyan könnyen, mint a lepkeorchidea még virágos állapotban sem.
Original content here is published under these license terms:
License Type:
Read Only
Abstract:
You may read the original content in the context in which it is published (at this web address). No other copying or use is permitted without written agreement from the author.