A Hortus Botanicus Amsterdam a világ egyik legrégebbi múltú botanikus kertje. Elődjét, a Hortus Medicust, 1638-ban alapították, amely egy gyógynövény gyűjtemény volt. A növényeket orvosok és gyógyszerészek oktatására használták fel. Viszonyításképp: a londoni Kew Gardens több, mint 100 évvel később, 1759-ben nyitotta meg a kapuit.
A kertnek 3 üvegháza van, a legrégebbi a pálmaház, melyet Johan Melchior van der Mey tervezett és 1912-ben készült el. Az épület maga nagyon takaros, mindössze 509 m^2 a területe, kívülről és belülről is gyönyörű. Ottjártamkor meglepően üres volt, mert nyáron a növények nagy részét kiteszik a szabadba. Igaz, volt benne pár óriási növény, pl. egy kb. 350 éves cikász (Encephalartos altensteinii), és azóta más szemmel nézek a filodendronokra is. 😀
A pálmaház
A lepkeházban a pillangók mellett főként trópusi haszonnövények találhatók: kakaófa, tea, rizs, bors, cukornád, stb., de azért volt pl. egy hatalmas kancsóka is. A pillangók szabadon repkednek, csakúgy, mint az SZTE Füvészkertben. A dolgozók minden nap összegyűjtik a petéket és a fiatal bábokat, majd egy speciális szekrénybe helyezik őket, ahol megfigyelhető az átváltozásuk.
A lepkeház
A harmadik üvegházban három éghajlat növényei kaptak helyet: a szubtrópus, a trópus és a sivatag. A zónák el vannak választva, és mindegyiknek saját hőmérséklete, páratartalma és szellőzőrendszere van. Sajnos orchideákat nem találtam, de már kezdem megszokni, hogy ilyen peches vagyok…
A modern üvegház
A személyes kedvencem a rovaremésztő gyűjtemény volt. Nagyon szépen voltak elrendezve a növények, mindezt szabadtéren, mindenféle kerítés, védőfal nélkül. Korábban nem is találkoztam ilyen megoldással, azóta Salzburgban láttam hasonlót, és az is legalább ennyire szép volt.
A rovaremésztő gyűjtemény és környéke
Ha valaki Amszterdamban jár, mindenképp érdemes betérni. Egy szuvenírbolt és egy hangulatos kis kávézó is tartozik a kerthez, ahol meg lehet pihenni a városnézés közben.
A kert elhelyezkedése:
Források:
A Hortus Botanicus Amsterdam hivatalos honlapja.
Original content here is published under these license terms: | ||
License Type: | Read Only | |
Abstract: | You may read the original content in the context in which it is published (at this web address). No other copying or use is permitted without written agreement from the author. |