Hozzávalók
5 db tojásból állítottam össze a tésztát, ehhez szükséges:
- 5 db tojás,
- 10 dkg cukor,
- kb. 22 dkg liszt,
- 1 ek víz,
- 1 késhegynyi sütőpor.
Mivel elég drága a tojás, nem tettem bele plusz tojássárgáját (ahogy az eredeti receptben van). Ha inkább nem bíbelődnél a sütéssel, kattints ide!
Elkészítés
A tojásokat szétválasztottam és a fehérjét kemény habbá vertem a cukorral. Ezután az elektromos habverővel felhabosítottam a tojássárgáját a vízzel és a sütőporral. A sárgáját óvatosan a fehérjéhez forgattam egy nagy fakanállal, s közben fokozatosan beleszórtam a lisztet. Nem kell simára kikavarni, csak úgy nagyjából. Ha kicsik voltak a tojások, és látjuk, hogy nem veszi fel az összes lisztet, nem kell bele mind a 22 dkg. Ez így tulajdonképpen egy mezei piskótatészta. A kész tésztát habzsákba töltöttem és sima csővel kis halmokat nyomtam belőle egy sütőpapírral bélelt lemezre.
Sütés
A hőmérséklet fontos, én elnéztem, és az első adagot 160 °C-on sütöttem meg, így nem lettek olyan pufik. A másodikat már 165 °C-ra tettem be, azok szépen feljöttek. A recept 170 °C-ot ír, érdemes kipróbálni, ha már nekem nem jutott eszünkbe. 🙂 Azért tettem a tésztába sütőport, mert egyszerre nem tudtam volna kisütni. Lehetőleg minél nagyobb tepsit használjunk a sütéshez, hogy hamar elkészüljünk. Ha túl sokáig áll a tészta, összeesik.
Töltelék
A forró cukorsziruppal nagyon óvatosan kell bánni, mert bár nem látszik rajta, könnyen leszedi a bőrt, ha belenyúl az ember. Miután kihűlt, kézzel is átgyúrhatjuk a masszát, és kedvünk szerint ízesíthetjük tovább. Természetesen rumaromával is elkészíthetjük, ha gyerekeknek szánjuk. Állagra olyannak kell lennie, mint a kókuszgolyónak, sőt, ha van saját receptünk, annak a „tésztájával” is betölthetjük a piskótákat, ez csak egy ötlet.
Formázás
A kinyújtott marcipánt simítsuk rá a betöltött gombócra, és az aljánál vágjuk körbe egy késsel vagy pizzavágóval. A házban fellelhető eszközökkel, pl. kés, fogpiszkáló, kupak, stb. varázsoljunk tökpofit a kis gombócokra. Ha ragad a formázáshoz használt eszköz, mossuk meg, vagy forgassuk porcukorba.
A kész halloweeni sütiket tegyük papírkapszliba, és már el is készültünk! Szánjuk rá a délutánt! 🙃 A színezett marcipánokat összegyúrhatjuk, így különleges színeket kapunk. Ha van fehér marcipánunk, azzal is kialakíthatjuk a tökpofit. Talán ez még sziszifuszibb, de szerintem jobban mutat. Ez a 2017-es változat, kókuszgolyó alappal, sárga kapszliban:
A süteményeket fogyasztás előtt tegyük a hűtőbe, mert a lekvár és a puncs melegben megsavanyodhat! Ugyanezért 3-4 napon belül fogyasszuk el a sütiket!
A maradék marcipánból kis golyókat gyúrtam és szintén tököket formáztam belőlük. Fehér macipánból készítettem egy koponyát is (első kép), egész jó lett.💀